Küresel Isınma ve Dünyamıza Etkileri

Atmosferi oluşan çeşitli gazların oranlarında fazlalık olması sonucunda küresel ısınmaya davet çıkartılmış olunuyor. Sera gazlarının artması sonucunda güneşten gelen ışınların yansıması meydana gelmeyerek sıcaklık dereceleri artar. Buna bağlı olarak dünyanın belli bir düzendeki sıcaklığında artış olması doğrudan etkilemektedir.

Isınmanın meydana gelmesi sonucunda kutup bölgelerinde olması gereken sıcaklık artış olduğundan erimeleri tetikler. Sıcaklıklar kutuplarda yaşayan milyonlarca canlının yaşamını doğrudan etkilemektedir. Buzların erimesi yok oluşa doğru gitmektedir. Canlılar sulara kapılarak ve sıcaklığın etkisinde devamlı olarak kalır. atmosferin ısınmasında karbondioksit salınımındaki oran %30 olarak artmıştır.

Küresel ısınma kutuplarda eriyen buzlara bağlı olarak deniz seviyelerinin yükselmesine sebep oluyor. Bir zamanlar dünyan asıl sularla kaplıysa eğer kutuplardaki buzların erimesi ise metrelerce yükseğe çıkacağının habercisi olmaktadır. Su seviyesindeki artış bir çok yerleşim yerlerini ve ülkeyi içine alarak yok olmanın habercisi olmaktadır.

Temiz su kaynaklarını doğrudan etkilemektedir. Canlılar ve insanlar yaşamlarını devam ettirebilmek için temiz sulara ihtiyaçları vardır. Hava olaylarındaki değişikliğe bağlı olarak yağış oranının azalması temiz su kaynaklarının hızla tükenmesine neden olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir