Kuranda İnsan İlişkilerini Konu Alan İki Ayet Meali

Kuranda insan ilişkileri ve birçok konuda insanlığa öğüt verecek şekilde ayetler yer almaktadır. Allah, kullarından hayır yapmalarını ve hayır işlemelerini ister. Yaptıkları her güzel davranış ahiret zamanında kendilerine döneceği müjdelenmiştir. Çevremizdeki kişilerle ilişkilerimiz ne kadar iyi olursa eğer ahiret hayatımız da güzel olur. Allah, insanlar arasındaki ilişkilerin nasıl olması gerektiğine dair ayetler göndermiştir.

Kur’an’da Âl-i İmrân suresinin 92. ayetinde, “Sevdiğiniz şeylerden (Allah yolunda) harcamadıkça iyiliğe eremezsiniz. Her ne harcarsanız, Allah onu hakkıyla bilir.”
Sahip olduklarınız ve sevdiğiniz her şeyi Allah yolunda harcayın, sizin için ne kadar değerli olduğunu Allah bilir. Sizin için değerini ve kıymetini en iyi Allah bilir.

“…Verdiğiniz sözü yerine getirin. Çünkü verilen söz sorumluluk gerektirir.” İsrâ suresi, 34. ayet.
Verilen sözler vaktiyle yerine getirilmelidir. Sözünde duran insanın diğerleri ile ilişkileri sağlam olur. Güven duygusu gelişir, sözüne her zaman itibar edilir. Söz vermek ve sözde durmak sorumluluk sahibi olan insanın halidir. Sorumluluk sahibi olan biri sözünü tutar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir