Krom Nerede Çıkarılır

Krom, sert ve parıldayan elementtir. Çeliğin paslanmasını önleyen, plastik elde edilmesinde kullanılır. Çürümeye ve paslanmaya karşı etkili element olmasından birçok alanda kullanılmaktadır. Metal parçalarda koruyucu tabaka oluşturarak paslanmasının önüne geçer. Kromun paslanmaya dirençli yapısı sayesinde günümüzde birçok yerde kullanılır. Krom set veya krom eşyalar olarakta bilinir. Paslanmaz çeliklerde özellikle krom hammaddesi kullanılır.

Krom madeni Elazığ, Fethiye, Milas, Marmaris, Muğla, Denizli, Bursa, Kayseri, Eskişehir, Kütahya, Kahramanmaraş ve Adana illerinde çıkartılmaktadır.

Ülkemizde bol miktarda çıkarılan krom yurtdışına ihracat edilmektedir. İşleme tesisleri Antalya ve Elazığ illerinde bulunmaktadır. Yeteri kadarı ülkemizde işlenerek gerisi yurtdışına ithal ediliyor. Yeraltı kaynaklarımız krom bakımından oldukça zengindir. Metalik yüzeylerde kullanılan gümüş kaplamadır. Tencere ve tava gibi metallerin paslanmasını önleyerek kullanımına imkan sağlar. Çeşitli boya üretimlerinde pigment olarak kullanılır. Ahşap koruyucu maddedir. Endüstriyel üretimde katalizör olarak kullanılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir