Koordinat Sisteminin Günlük Hayatta Kullanımı ve Önemi

Koordinat sistemi her alanda ihtiyacımızı karşılamaktadır. Dünya üzerinde belirli bir nokta ve hedefin belirlenmesi için koordinat sisteminden yararlanılmaktadır. Koordinat sisteminin önemini ve kullanım alanlarını sizlere anlatacağız.

Navigasyon sistemini araçlarda, telefonlardan tutun yer belirlemek için kullanılan bütün yerlerde ihtiyaç duyulmaktadır. Bir yere gitmeden önce yer belirlemesi yaparız ve yola çıktığımız zaman rehberimiz olur. Hangi yolları kullanarak nereye ulaşabileceğimizi gösterir. Hava, deniz ve kara alanında nagivasyona ihtiyaç duyularak ilerimizi göremediğimiz gibi ulaşacağımız yeri biliriz. Koordinat sisteminden yararlanarak gidilecek yerler belirlenmiş olur.

Koordinat Sistemi Nerelerde Kullanılır
Bir çok meslek dalında koordinatlardan yararlanılmaktadır. Askeri alanlarda sınır ve mesafe ölçümleri. Gemicilikte bulunulan bölge ve yerlerin tespiti. Hava taşımacılığında nerede olduğumuz ve nereye gideceğimiz. Tekstil alanında dahi koordinat sistemi kullanılabilir örneğin hangi noktada hangi rengin olacağı belirlenerek aynı türden eşyaların üretimi yapılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir