Kömür Yataklarının Oluşumunu Sağlayan Bitki

Kömür ateşin etkisi sonucunda yanan bir çeşit kaya türüdür. Kömürü oluşan elementler; karbon, hidrojen ve oksijen gibi elementlerinden meydana gelir. Oluşumları milyonlarca yıl boyunca ısı, basınç, mikrobiyolojik faktörlerin etkisinde kalmasıyla meydana gelmektedir.

Kömür oluşumunda Nebat adındaki bitki türleri bataklıklarda birikmesi sonucunda tabaka oluşturur. Tabakanın üzerine zaman içinde beşeri faktörlerin etkisi sonucunda derinliklere inmektedir. Gömülen nebatlar sayesinde fiziksel ve kimyasal değişimler sayesinde kömür yatakları oluşturulmaktadır. Uzun yıllar sonra yeraltında çeşitli noktalarda kömür oluşumu meydana geliyor.

Linyit ve altbitümlü kömürlerin tipleri yumuşak, kırılgan ve matlığa sahiplerdir. Yüksek oranda nem içermeleri karbon oranının düşük olmasına neden olur.

Antrasit ve bitümlü kömürler sert ve parlak yapıya sahiplerdir. Nem oranı düşük olarak karbon oranı fazlasıyla yüksek olmasıdır.

Milyonlarca yıl boyunca yeraltında derinliklerde kalan kömürler kaliteli olandır. Uzun yıllar boyunca bunun etkisine maruz kalarak değişimin gerçekleşmesini etkilemiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir