Kızılırmak Nehrinin Geçtiği İller

Kızılırmak nehri ülkemiz içi önemli akarsulardan olmaktadır. Türk topraklarında başlayarak yine topraklarımızda bitmektedir. Ülkemizde uzunluk bakımından 1.355km ulaşan nehirlerimizdendir. Nehrin doğuşu İç Anadolu bölgesinde Sivas ili İmralı ilçesi Kızıldağ’ın güney yamaçlarında doğmaktadır. Yay şeklinde dolaşarak Karadeniz’e dökülmektedir.

Kızılırmak nehri kaynağını yağmurlardan ve eriyen kar sularından almaktadır. Yıl boyunca düzensiz olarak akmaktadır. Mart ayında kabarır ve en yüksek seviyesine ulaşır. Nehir üzerinde baraj yapılması sonucunda su tutulmaktadır.

Nehrin güzergahı gereğince Kayseri, Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Aksaray, Çankırı, Çorum ve Samsun/Bafra illerinden devam ederek Karadeniz’e dökülere dönüşümünü tamamlamaktadır. Güzergah gereğince yapılan mesafeler sayesinde taşınmış olmaktadır.

Geçtiği iller ve ilçere yaşam sağlamaktadır. Gelişim göstererek toplumda önemli noktalara gelmesinde büyük etkisi olmaktadır. Bölgenin tarımsal olarak su ihtiyacının büyük kısmı kızılırmak nehrinden sağlanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir