Kıvırcık Nedir Nerede Yetişir

Kıvırcık, toprakta yetişen sebze türlerindendir. Yeşil yapraklara sahip olan yeşilimsi bitkidir. Günlük hayatımızda kıvırcıklar salata yapımında, meze olarak tüketilmektedir. Lezzetli ve besleyici olması sağlıklı bir yaşamda vazgeçilmezler arasında gösteriliyor. Anayurdu Asya, Avrupa ve Kuzey Afrika olduğu bilinmektedir. Günümüzde yaygın şekilde dünyanın dört bir yanında yetiştirilen bitki türüdür. Yeşilimsi olduğu gibi kök kısmı acı, uç kısımları ise daha normal tada sahiptir. Dünya üzerinde yetiştirme ölçüleri oldukça standart olmaktadır.

Marullar yapraklarının rengi, biçimi, iriliği, uzunluğu ve etlilik bakımından birbirinden farklılık göstermektedir. Bu farklılıklardan yararlanılarak daha fazla türe ulaşılması sağlanabilir.

Kıvırcığın yetiştirilmesi için bol miktarda suya ihtiyaç duyulur. Ilıman iklimler yetiştirilmesi için uygundur. Uygun olmayan yerlerde kıvırcık üretiminde seralardan faydalanılarak üretim sağlanır. Faydalı olduğu gibi içinde barındırdığı mineral ve vitaminler şöyle; C vitamin, karbonhidrat, protein, kalsiyum, fosfor gibi mineralleri barındırmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir