Kitle İletişim Özgürlüğü Nedir

Kitle İletişim Nedir, Kitle İletişim Özgürlüğü Ne Demek

Kitle iletişim insanların hayatına önemli bir yer sahibi olmuştur. İhtiyaç duyulması ve vazgeçilmez iletişim araçları yerine geçmiştir. Kamuoyu ve toplum içersinde iletişim araçlarına gereklilik duyarlar. İşleyişi ve uyulması gereken kuralar toplumun her kesimini içersinde kapsamaktadır. Çağdaş medeniyetlerde insanların ilgilendirilmesi gereken durumlardandır. Hak ve hürriyetlerimiz özgürlüğümüzün habercisidir. Ulaşılan bilgi ve haberler topluma iletilmesi için kitle iletişim araçlarının varlıklarından faydalanılıyor.

Kitle iletişim çağdaş medeniyetler içersinde hukuk dalı yer sahibi olmuştur. İnsanların iletişim haklarına özgürlük getirilerek bilgi paylaşımı toplum üzerinde yaymak için kullanılan araçlar önem getirilmiştir. İnsanların haberleşme hesapları doğrultusunda vazgeçilmez unsurlardan olmuştur. Siyasi demokratik hesaplar doğrultusunda yurttaşların düşüncelerini gösterdi.

Özel hayatın gizliliği kanunlar tarafından sağlanmaktadır. İnsanların haberleşme ve iletişim kurma hakları engellenemez. AİHM tarafından ve uluslararası antlaşmalar doğrultusunda güvence altına alınmıştır. Adli karar olmaksızın engellenmesi yasalar tarafından suç teşkil eder. Teknolojinin her geçen durumu gelişmesi sonucunda etkiler yaratmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir