Kişilik Oluşumunu Etkileyen Faktörler

İnsanların kişiliklerinin oluşmasında kalıtsal ve çevresel faktörlerin etkisi görülür. İnsanı özel kılan kendisine ait fiziksel özellikleri, duygu ve düşünceleri olmaktadır. Farklılıklar insanların birbirlerinden ayrılmalarını sağlar. Farklı kalıtım özeliklerine sahip insanlar kalıtım ve çevresel olmak üzere iki grupta incelenmektedir.

Kalıtımsal faktörler: Kişiliğin önemli bir kısmını oluşturur. Eski dönemlerde bilim adamları tarafından kalıtımsal faktörler kişiliğin üzerinde etkili olduklarını kanıtlamışlardır. Yapılan deneyler sonucunda kısa zaman içinde hayvan nesilleri aynı özellikleri taşıyan canlılar olduğu ortaya çıktı. Kalıtımsal faktörler genetik faktörlerle beraber uyum içinde etkili oldukları gözlemlenmiştir.

Çevresel faktörler: Kişiliği oluşturan iki faktörden birisidir. İnsan aile yaşamından ve çevresindekilerden etkilenmektedir. Toplum içinde kurulu olan düzene uyum sağlarken aslında etkilenerek bir düzenin parçası olur. Aile görgüsü, eğitim alanında her türlü etkileşimler insan hayatında etki yaratmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.