Kerbela Olayı Nedir Kısaca

Kerbela olayı, Hz. Ali’nin oğlu ve Şiirlerin üçüncü imamı olarak Hz. Hüseyin’in hayatı ve Emevi halifesi I. Yezid’in ordusuyla yaptığı çarpışmasıyla vefat etmesidir. Emevi iktidarını sağlamlaştırdığı gibi Şiirler her yıl Muharrem ayının 10. günde toplanarak yaz tutmaktadır. Hz. Hüseyin’in hatırına yaz tutarak ibadetlerini yaparlar.

Ubeydullah, Küfe’deki aşiret toplaması ile halkın davranışlarından kendileri sorumlu olduklarını söylemiştir. Küfeliler tarafından coşku ve büyük heyecanla karşılanmıştır. Hz. Hüseyin ailesini yanına alarak Mekke’den yola çıkar. Fırat ırmağının batısında Kerbela’ya vardığı zaman Übeydullah’ın gönderdiği küfe’nin kurucusu olan Ömer bin Sa’d bin Ebi Vakkas komutası ile karşılaşmaktadır. Hz. Hüseyin burada savaşa girer ve ailesi, kendisi adamlarıyla birlikte başları kesilerek öldürülür.

Hz. Hüseyin’in ve ailesinin öldürülmesi ile Sünni dünyası büyük bir üzüntü içine girmiştir. Tarihe Kerbela olayı olarak geçip, ölenler şehit sayıldılar. Alevilere göre kötülük peşinde ve imamsızlar gözlerinde Yezid olarak görülürdü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir