Kayaç Döngüsü Nasıl Oluşur

Kayaçlar çeşitli minerallerin bir araya gelmesi sonucunda oluşan taş parçacıkları olmaktadır. Birikerek kayaçların oluşumunu sağlar. Yer kabuğunda kayaç oluşumu önemli bir rol üstlenmektedir. Kayaçların bir araya gelmesi sonucunda canlıların yaşadığı yer kabuğu oluşur. Kayaçlar magmatik ve başkalaşım olmak üzere iki farklı şekildedir. Kayaçların oluşumunda belli bir döngü oluşarak gerçekleşir.

Kayaç döngüsünde magmatik, tortul ve başkalaşım geçiren kayaçlar olarak toplam üç şekilde kendisini gösterir. Kayaç döngüsünün gerçekleşmesi için milyonlarca yıla ihtiyaç vardır. Dünyamız oldukça yaşlı olmasından dolayı başkalaşım olayları her an gerçekleştiği söylenebilir.

Kayaç döngüsü nasıl oluşur?
Magmatik ve tortul kayaçların oluşumu volkanik patlamalardan gelen magma sonucunda elde edilir. Magmatik kayaçlar zaman içerisinde dış etkenlerden etkilenerek tortul ve başkalaşım kayaçları haline dönüşmektedir. Tortul kayaçlar zamanla başkalaşım kayaçlarına dönüşür. Kayaçlar yerkürenin altında eriyerek magma halini alarak tekrar volkanik patlamalar sonucunda magmatik olarak yeryüzüne geri döner.

Magmatik > Tortul > Başkalaşım Kayaçlar > Tekrar erimesi sonucunda volkanik patlamalarla Magmatik > Tortul > Başkalaşım kayaçlar haline dönüşür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir