Kastamonu Evlerinin Geleneksel Mimari Özelliği

Kastamonu evlerin mimari özellikleri günlük yaşama uygun şekilde tasarlanmıştır. Üç katı olup konaklama şeklinde tasarlanır. Birinci kat aile fertleri tarafından daha çok kullanılır. İkinci katı aile bireylerinin bulunduğu ortak alan, üçüncü kat ise yatak odası, banyoların olduğu yerlerdir.

Kastamonu halkında komşuluk bağları gelişmiş olup hoşgörülüdür. Evlerinin gölgesi birbirlerinin yerlerini işgal etmediği gibi alanları doğru şekilde değerlendirirler.

Dar sokaklar olması ile birbirlerinin ihtiyaçlarını en güzel şekilde karşılıyorlar. Günümüzde 350 tescilli konak vardır. Dar sokaklar varlığı insanların birbirlerine yakın olmalarını sağlamıştır.

Evler yapımında dik yamaçlar üzerinde ahşap üç katlı genelde kırmızı-bordo renklerde yapılmıştır. Evlerin doğal renkleri ahşaptır. Çatıları dört tarafa eğilimlidir. Çatıların üstüne taş koyarak fırtınalı havalarda rüzgardan etkilenmesi önlenmiştir. Üç katlı olup katlar birbirlerine merdivenle bağlı şekildedir. Her hatta kendine göre tuvalet ve banyo bulunur. Ebeveyn banyoları ayrı yerlerde olur. İki odadan oluşup çatı katı bulunan mimari evlerde vardır bir çok odadan meydana gelende. Mimari bakımdan özellikleri oldukça zengindir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir