Kaplanlar Nasıl Avlanır

Kaplanları daha çok televizyonlardan ve hayvanat bahçelerinde tanıdık. Vahşi doğanın efendileri olarak gördüğümüz yırtıcı canlılardır. Vücut yapılarına göre kedigiller ailesinden gelmektedir. Kaplanlar kedilerden çok daha büyük olup 3 metreyi kadar bulabiliyorlar. Ağırlıkları 200-250kg kadar olduğu bilinmektedir.

Beslenmek için avlanmaya ihtiyaç duyarlar. Yetişirken avlanma konusunda becerilerini geliştirirler. Nereden geldiğini asla fark etmezsiniz bir anda karşınıza çıkabilirler. Sevimli gözükseler dahi avcılık konusunda ustalardır.

Genelde toplu halde avlanırlar, bazen yalnız avlar için tek başına ava çıktıkları bilinir. Avlarını ilk önce gözlemlerler. Şartlar avlanmaya müsait ise o zaman harekete geçerler. Av konusunda çevresini gözetleyerek tehlike olup olmadıklarını kontrol ederler. Yapıları sayesinde avına sessizce yaklaşabilirler. Belirli bir yakınlığa ulaştıklarında muazzam hızları sayesinde avına doğru atılırlar. Avını yakaladıkları zaman boğazına sarılarak hızlı şekilde öldürürler. Her avlanma başarı ile sonuçlanmayabilir. Kendilerinden büyük avlar için toplu halde gelip arka kısmından yakalayarak darbe almalarının önüne geçerler. Grup halinde planlı şekilde avlarını yakaladıktan sonra avlanma için muhteşem bir zaman olup boğazına sarılmaya başlarlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir