Kanguruların Özellikleri

Kanguruların anavatanı Avustralya olmaktadır. Güney kesimlerde görülmeyerek o kesimlerde kendisini gösterir. Kanguruları diğer hayvan türlerinden farklı kılan özelliklerinden birisi yavrularını taşımak için karın bölgesinde torbaları olmasıdır. Kanguruların yaşam alanlarında sürü halinde yaşamlarına devam ederler. Yavru kangurular doğmaları ile anne tarafından karın kısımlarında taşınarak büyütülür. Bir müddet sonra ise anne kesesinden çıkarak kendi özgürlüğüne kavuşur. Uyumak istediklerinde ve yoruldukları zaman anne keselerine tekrardan girerler.

Anne kangurular çok koruyucu olmaktadır. Tehlike sezdiği zaman tepkisini ayakları ile vermektedir. Elleri ile yumrukladığı gibi iki ayağı ile birlikte tekme atabilmektedir. Kangurular koşamazlar sıçrayarak ilerler. Arka bacakları geniş ve büyük olması sıçramaları için müsait olduklarını göstermektedir.

Kangurular canlılar için tehdit oluşmamaktadır. Kendilerine zarar verilmediği sürece herhangi bir zararını görmezsiniz. Sorunsuz şekilde yaşamlarına devam eder. Genelde tehdit gördüğünde ayaklarını yere vurup hırlaması ile anlaşılır. Pençeleri ile yakalayarak ayakları ile tekmeledikleri bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir