Kan Bağışının İnsan Vücudu Açısından Önemi Nedir

Kan bağışında bulunmak hem ihtiyaç sahibi olanlara hem de kendi sağlığımıza fayda sağlar. Kan, vücudumuzda dokuların, hücrelerin, organların ve sistemimizin beslenmesini sağlar. Sağlıklı şekilde yaşama için vücudumuzdan belli oranda kan çıkışı olması gerekir. Hem yeni kan üretimi sağlandığı gibi hem de kanımızın biraz azalması daha sağlıklı olmamızı sağlar.

Kan bağışı yapmak kan ihtiyacına yardım, kendi sağlığımıza destektir. İhtiyaç halinde kan stoklarından kan alınarak ihtiyaç sahibi kişilere ulaştırılıp yaşama tutunması sağlanır.

Kan devamlı olan bir ihtiyaçtır. Olası bir kaza durumunda, ameliyatlarda kan olmadan hasta yaşama tutunamaz. İnsanlara yaşama tutunmak için bir el uzatmış oluruz.

Kan bağışı sayesinde vücudumuz yeniden kan üretimine geçer, kanın temizlenmesi ve yenilenmesi sağlanır. Kan verdikten sonra hafifleme rahatlama hissederiz. Vücudumuz basınçtan kurtulduğu gibi kendisini çok daha rahat hisseder. Vücudumuzun sağlıklı çalışabilmesi için kan bağışı yapmak gerekir. Hem kan tahlili yapılmış olduğu gibi olası hastalık varsa tespit edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.