Kağıt Atıklar Nelerdir

Kağıdı günlük hayatımızda bir çok yerde kullanırız. Üzerine yazı yazmak, üzerindeki yazıları okumak, çeşitli amaçlarda kullanmak için yararlanırız. Kağıt atıklar toplanarak geri dönüşümü yapılan çöplerdir. Diğer çöplerle karıştırılması yerine ayrı atık kutularına atılarak tekrar değerlendirilmesi gerekmektedir. Kağıt israfından dolayı doğadaki ağaçlar kesilir, zarar görürler. Kağıt atıkların artmasının sebebi de insanların bilinçsizce kullanmalarıdır. İsrafın önüne bir yere kadar geçilir onun dışında geri kazanılarak tekrar değerlendirilmelidir.

Katık atıklara örnekler: Kitaplar, defterler, gazeteler, dergiler, kese kağıtları, not kağıtları, boyama defterleri, sayfa kağıtları, A4 kağıtlarıdır. Atıklar genellikle okul ve hastane ortamında çok fazla olmaktadır. Okullarda genelde çocuklar tarafından israftan dolayı atılır.

Geri dönüşüm tesisleri kullanılarak ülkenin dört bir yanında okullara, hastanelere ve kurumsal yerlere kağıt çöp kutuları koyulmalıdır. Toplanan kağıtlar ağaçların kesilmesini önlediği gibi milli servetimizi geri kazanırız. Aksi takdirde her yıl binlerce ağaç kesilerek git gide ormanlarımız yok olma eşiğine gelir. Kağıt diyerek geçmeyelim milyonlarca öğrenci kullanarak her gün tonlarca kağıt parçası çöpe atılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.