İyi Bir Sporcuda Hangi Özellikler Bulunmalıdır

İyi bir sporcu topluma örnek olan bir kişiliğe sahip olmalıdır. Olimpiyatlarda ülkeyi temsil edebilecekleri gibi toplum ahlakına uygun hareket etmeleri gerekir. Sporcu aynı zamanda kendi yaşamına da dikkat ederek spor hayatına devam edebilmelidir.

Bir sporcu sağlıklı beslenmeli, düzenli uyku uyumalı ve günlük spor aktivitelerine katılmalıdır. Günlük yaşamı sporcunun geleceğine etki eder. Yediklerine içtiklerine dikkat etmesiyle vücut ona göre kendi koruma mekanizmasını oluşturur. Antrenmanlarını düzenli yapması hayatını da düzene sokar. Spor farklı milletleri bir araya getirerek birbirine saygıyı, hoşgörüyü ve sevgiyi öğretmektedir. Rakiplerine karşı saygılı ve dürüst olmalıdır. Spor alanında gelişmelere açık olmalı, yaptığı spor konusunda gelecek nesillere örnek olmalıdır. Düzenli spor insanın sağlıklı kalmasını sağlar. Bedenen ve ruhen kişinin kendisini iyi hissetmesini sağlayan en önemli faaliyetlerdendir.

Sporcu ahlakı ile de örnek olmalıdır. Atatürk sporcuları şu sözüyle tanımlamıştır; Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.