İstiklal Marşının Tarihçesi

Her ulusun kendisine ait milli marşı olup onların tarihte yaşadıklarını en güzel şekilde simgeler. Resmi günlerde ve kutlamalarda milli marşlar okunarak ulusun tarihi hatırlanır. Türk ulusu için yazılan İstiklal Marşı Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınmıştır.

İstiklal savaşı verilmesinden sonra ülkemiz yorgun ve çaresiz durumlara düşmüştür. Bağımsızlığına kavuşmuş olsa dahi yaşadıkları unutulmayacak derece de yüksek olmuştur. Cephelerde savaşlar verilip insanlar yaşamlarını kaybetmiştir.

İstiklal Marşının tarihçesi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen yarışma ile olmuştur. Yarışmanın haberini alınması ile birlikte Mehmet Akif Ersoy’a teklif edildi ama ödül olduğundan kabul edilmedi. Bunun üzerine ödülü istemeyerek okula bağış yaparak yarışmaya katılabileceği söylenmesi üzerine Mehmet Akif Ersoy şiirini kaleme alarak yazmıştır.

Türklerin tarih boyunca ve savaş dönemlerinde yaşadıklarını düşünerek içinden geçenleri en güzel şekilde kaleme aldı. Yazdıkları ile birlikte Türk ulusunu en güzel şekilde tarif ederek yarışmada büyük beğeni almıştır.

12 Mart 1921 Tarihinde TBMM toplanarak 724 eser arasında Mehmet Akif Ersoy’un eseri okununca milletvekilleri ayakta alkışlayarak kabul etmişlerdir. Şiir mecliste 3 defa duvarlarda yankılanarak Türk milletinin göğsünü kabartmıştır. Şiir Türkiye Cumhuriyetinin İstiklal Marşı olarak kabul edildi.

İstiklal Marşının yazarı Mehmet Akif Ersoy
İstiklal Marşının bestecisi Osman Zeki Üngör

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir