İstanbul’un Başkent Olmasının Sakıncaları

İstanbul tarih boyunca imparatorluklar için başkent olmuş zamanla ellerinden kaybetmiştir. Türk tarihinde Osmanlı imparatorluğu döneminde başkent olarak kabul edilerek buradan yönetilmiştir. Başkent ülke için önemli olup düşmesi durumunda diğer cephelerin düşmesi an meselesidir. Devletin beyni olan başkent yönetiminin sağlandığı nokta olup buranın en iyi şekilde korunması gerekmektedir. En son düşecek cephe başkent olmalıdır.

Başkent olarak belirlenecek olan ilin bütün illere mesafesi eşit olmalıdır. Ulaşım konusunda sıkıntı yaşanmamalı. Atatürk bunları göz önünde bulundurarak ülkenin herhangi bir noktasında sorun yaşanması doğrultusunda kısa sürede ulaşarak müdahale edilmesinin gerekliliğini düşünmüştür.

İstanbul’un başkent ilan edilmesi illere olan mesafesinin oldukça çok olması. Denize kıyı olmasından dolayı işgal altında ilk olarak düşecek illerden olması. Tehditlere açık olması ile cephelerden bölgeye yardım sağlanması geç sürede olacağından dolayı kolayca etkilenebilirler. Nüfus bakımından yoğun olması nedeni ile bölge başkent olmak için uygun değildir. Hava saldırıları bakımından açık olmasından dolayı tehdit içerir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir