İşleyen Demir Işıldar Atasözünün Anlamı

İşleyen Demir Işıldar Atasözün de bahsedilen insan dır ama bu konuyu bir meta üzerinden anlatmak banada daha uygun geldi. Bir araba düşünelim hiç kullamayıp zaman zaman dış yüzeyini temizleyelim üstünü kapatıp bir köşede kızakta bekletelim. Bir müddet sonra kullanmak istediğimizde hareket etmediğ için birleşim noktaları pas tutmuş yağları yok olmuş ve hareket kabiliyetlerini yitirmiş olarak kullanılamaz halde buluruz. Oysa kullanılan bir arabanın
dişlileri, birleşim noktaları sürekli çalışacağından pas tutmaz, pırıl pırıl bir görünümde olur.

Bu durumu insan üzerine uygulayacak olursak söylenilmek istenen kavramı daha kolay anlamış olacağız diye düşünüyorum. İnsan beyni öğrenmeye aç denir. Sürekli bilgi yüklemek beyni çalıştırır, aksi takdirde köreltir, düşünme kabiliyetini bile yitirir.

Bedensel olarak spor yapan bir vucut çok daha dinç sağlıklı ve hayat dolu olur. Çalıştırılmayan eklemlerimiz zaman içinde kireçlenir, kaslarımız ise güçlerini yitirerek iş yapamaz duruma düşer. Sağlıklı beslenmediğimizi düşünün gerekli vitaminlerin organlarımıza gitmemesiyle yeterli besinleri alamayacağımız için onların çalışmasını sağlamamamız gerekmektedir. Çalışmayan organlarımız zaman içerisinde fonksiyonlarını yitirerek bedenimize zarar vermeye başlarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.