Işık Kirliliği İle İlgili Yazı

Aydınlatmaların gerektiğinden fazla kullanılması beraberinde ışık kirliliği getirmektedir. Gereksiz olarak bir çok yerde ışıkların aydınlatma olarak kullanılmaları ışık kirliliğine neden olmaktadır. Işıklar aynı zamanda doğadaki canlıların yaşamını etkiler. Işık kirliliğinin insan sağlığından tutun tüm canlılara zararları vardır.

Geceleri ışıkların gereksiz yere kullanılması canlıları etkiler. Sokak lambaları dizilirken aralarındaki mesafe hesaplanarak aydınlatma kullanılmalı. Işığın fazla yayılmasını önlenerek doğru kullanılmalı. Sahip olduğumuz kaynakları da israf ettiğimizden dolayı ekonomik kayıp yaşarız. Kendi bütçemizi etkilediği gibi milli bütçemizi de etkiler. Aydınlatma cihazlarını ihtiyacımız kadar kullanmamız gerekir.

Fazla ışık göz sağlığına zarar verir. İnsanların görüş açılarını etkilemektedir. Uzun süre boyunca ışık kirliliğine maruz kalan kişilerde görme sorunları rastlanmaktadır. Göz sağlığı için aşırı ışığın olduğu noktalarda güneş gözlüğü takarak gözümüze zarar vermesini önlememiz mümkündür.

Işık kirliliği doğadaki canlıları da etkiler. Yönlerini bulmak isteyen canlı türleri ışık kirliliğinden dolayı yönlerini şaşırarak yanlış tarafa yolculuk yaparlar. Karetta karettalar geceleri sahile gelerek yumurtalarını bırakırlar ama yönlerini bulmak için ay ışığına ihtiyaçları vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.