İpek Yolu Ve İpek Ticareti Hakkında Kısa Bilgi

İpek yolunun güzergahı Çin’den başlayıp Anadolu, Akdeniz ve oradan Avrupa’ya doğru uzanan yılar boyunca kullanılan ticaret yollarındandır. İpek yolunu bir çok millet kullanmış önemli ticaret yolu haline gelmiştir. İlk Çinliler, daha sonra mısırlılar ve son olarak Romalılar ipek satın almış ticari ilişkiler kurularak kültürlerin gelişmesi de sağlandı.

İpek yolu ismini yapılan ipek ticareti ile almıştır. Zengin Avrupalılar hayran oldukları kumaş ve ipekleri uzak doğudan buraya getirmiştir. Avrupalılar için uzak doğudan getirtilen ürünler çok kıymetli görülmüştür. Bu sayede kıtalar arasında olan ticaret sayesinde kalkınmaları sağlanmıştır. Doğu ülkelerinde Batı tarafından tanınmasının ve sosyo kültürel açıdan etkilenmiştir. Doğudan gelen İpek ve Baharat kervanları etkili oldu. Çinin ticari anlamda gelişmesini sağlayan uzun anlamlı ilişkidir.

Orta Çağ ticaret kervanları sayesinde Çin’in Xian kentinden başlamıştır. Özbekistan Kaşgar kenti, buradan Afganistan, Hazar Denizi ve Karakurum Dağlarından geçerek İran üzerinden Anadolu’ya gelir. Anadolu’dan deniz yolu ile Trakya oradan Avrupa’ya taşınmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir