İpek Böceklerinin Hayat Döngüsü

İpek Böceklerinin Hayat Döngüsü Hakkında Bilgi, İpek Böceklerinin Yaşam Döngüsü Kısa

İpek böcekleri tırtıl, koza, kelebek, ipekböceği olarak yaşamlarına devam etmektedir. Milyonlarca yıldır dünyanın ağırladığı canlılardan olup yumurtlama dönemleri ile birlikte bir yıl boyunca beklemektedir.

Beslenmelerini dut yapraklarını yiyerek tamamlar. Yumurtlamaları ile birlikte üç dört gün içersinde ölürler. Dut yaprakları üzerinde olan yaprakları zaman içersinde çıkan tırtıllar tüylü ve siyah renkte olup yaprakları yemektedir. Gömlek değiştirerek boyutları büyür. Boyutları bir buçuk ay içersinde 7-8cm boyutlarına gelir. Büyümesi ile birlikte renkleri açılıp tüylerinin kurtulurlar.

Etrafına ördüğü koza ile birlikte görünmez hale gelip iki üç hafta kadar devam eder. Kozayı parçalayarak dışarıya çıkan kelebek kozaların içinde bulunan suya atılıp sıcak suda tırtıl öldürülür. Bu sayede ipek kozaları elde edilerek ham ipek maddesi elde edilmektedir.

Değerli kumaşların dokunması için ipek böceklerinin iplik üretmeleri gerekiyor. Ördükleri kozanın içinde kendilerini hapsederek yeni bir görünüm sağlayarak doğuyorlar. Mucizevi bir şekilde gelişimleri gözlemleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir