İnsanlarda Donmanın Belirtileri

Havaların soğuması ve yaşanacak aksiliklerden dolayı soğuk bir yerde uzun süre kalabilirsiniz. Donma insanlarda çeşitli belirtiler ile kendisini göstermektedir. Donmaya başladığı zaman ilk olarak uyuşma hissedilir, vücudun belirli bölgelerinde görülür. Morarmalar kendisini göstermesi sonucunda artık donma başlamıştır. Kulak, burun ve parmak uçlarında his kaybı yaşanır, uyum isteği kişilere gelir. Kişi artık donma üzerindedir ve uyumak için kendisini bırakır.

Donma yaşayan kişilerde ilk yardım olarak soğuk yerden uzaklaştırılmalı. Elbiseleri soğuduğundan dolayı çıkartılarak battaniye ile üstü örtünmelidir. Kişinin vücut sıcaklığı ile yavaşça artacaktır. Soğuk ve donma hissi olan bölgelere hafifçe masaj yapılarak ağrılar alınır. Sert masaj yapılmamalı hafifçe ovmalısınız. En önemlisi ve sonsuz uyku olarak tabir edilen uykuya dalmasını önlemektedir. Konuşturmalı ve kahve yaparak kişiyi ısıtmamız gerekir.

Genelde dağ ve kayak merkezlerinde genelde kişiler mahsur kalma durumlarında ihtiyacı olan bilgilerdir. Kendilerini korumak için mutlaka bilmeliler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir