İnsan Sağlığına Zararlı Maddeler Nelerdir

İnsan sağlığına zararlı maddeler bağımlılık yapan türden oluyor genellikle. Bağımlılık derecesine ulaştıran maddeler sigara, alkol ve uyuşturucu gibi zararlı maddeler sınıflandırılabilir. Sağlık için zararlı olarak maddi anlamda da bütçemize zararlıdır.

Alkol: Beyni tahrip edip böbreklerin çalışmasını olumsuz etkiler. Sağlıklı şekilde düşünmemizi engellediği gibi karar verme ve hareket etme yeteneğimizi de elimizden alır. Alkol kullanımı sağlığa ciddi zarar vererek yaralanma ve ölüm sebebiyetidir. Hafızayı olumsuz etkiler, beyin hücrelerinin ölmesine neden olarak ciltte yaşlanmaya neden olur.

Sigara: Kansere neden olan maddelerdendir. Bağımlılık yaptığı gibi akciğer, gırtlak kanserinin riskleri olmaktadır. Beyindeki hücreleri öldürdüğü gibi kalbi yıpratarak zarar görmesine neden olur. Sigara kullanımı hamile olan kadınlarda daha ağır sonuçlar doğurarak bebek ölümlerine neden olabilmektedir. Kısırlık, erken doğum, düşük, damar tıkanıklığı ve ani ölümlere neden olabilmektedir.

Uyuşturucu: Kan dolaşımını etkileyerek kalbin ritminin değişmesine neden olur. Kan basıncı düşer, beyin tarafından vücut hareketleri kontrol edilemez, göz bebeklerinde daralma, görme yeteneğinin kaybolmasına neden olur. Sağlığa zararlı olduğu gibi insan sağlığını olumsuz şekilde etkilemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.