İnsan Hakları Haftasının Anlam ve Önemi

İnsan hakları insanlara verilmiş en temel haklardır. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından kabul edilerek, insan hakları beyannamesinde yayınlandı. Dünya üzerinde yaşayan bütün insanlıklarına sunulmuş hak ve özgürlüklerdir. Sahip olunan en değerli varlıklar insanların temel ve özgürlük haklarıdır.

İnsan hakları haftası hepimiz için önemlidir. İnsanların yaşama, eğitim, aile haklarını bizlere vermektedir. İnsanlığın dil, din, ırk, cinsiyet fark etmeksizin tamamen eşit olduğunu kabul eden beyanname olmuştur. İnsan haklarına yönelik saygı gösterilebilen, insanların birbirlerine karşı hak ve özgürlükler anlamında saygı duymasını sağlamaktadır. Yaşama hakkına vurgu yaparak insanların eşitliliğini gösterir.

Dünyada yaşayan her ırka bağlı insan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Bildirgesinde eşit sayılmıştır. Devleti yöneten insanlardan yaşayan halka kadar eşitlik önemlidir. Kurum ve kuruluşlar sivil toplum örgütlerince açıklanmıştır. Yaşadığımız çağın gerekliliklerine bağlı olarak insanların haklılıklarını gösterir. Toplumun birbirini tanıyarak kaynaşmasında insanların hak ve özgürlüklerinin göstergesi olacak yöndedir. Bizde insan haklılıklarını göstererek tanımalarına ve kaynaşmalarını sağlamalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir