İletken ve Yalıtkan Maddeler Nedir

Doğada bulunan maddeler kendi içinde iletken ve yalıtkan olmak üzere iki noktaya ayrılırlar. Maddelerin bazıları doğada doğal bulunurken bazıları da insan tarafından yapılmaktadır. Maddeler insanların müdahalesi sonucunda iletkenlik ve yalıtkan özelliği kazanmaktadır.

Çevremizde bulunan maddelerin iletme özelliği olduğundan iletken madde ve akım iletmeyen maddelere ise yalıtkan madde denir.

İletken madde nedir?

Elektrik, ısı gibi enerji birimlerini ileten katı, sıvı ve gaz maddelere iletken madde denir. İletken maddelerde elektronlar oldukça fazladır. Serbest elektronlar sayesinde elektrik akımı sağlanmaktadır.

İletken maddeler elektriği iyi şekilde iletmesi sonucunda altın sınırlı olan bir madde olmaktadır. Altın dışında bakır ve alüminyum gibi maddeler ileten maddeleri oluşturmaktadır. Bu maddelerin maddi değerleri düşük olmaktadır. Çevrede yaygın şekilde yayılmaktadır.

Yalıtkan madde nedir?

Elektrik akımını iletmeyen katı, sıvı ve gaz maddelere yalıtkan madde denir. Elektrik akımı gibi ısı enerji birimlerini iletmez. Maddelerin bünyeleri serbest elektronlar bulunmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.