İklimin Ulaşıma Etkisi Nelerdir

Ülkemiz bulunduğu konum gereğince dört ayrı iklimi aynı gün yaşadığı zamanlar olmaktadır. İklim şartlarının değişken olması ulaşım üzerinde büyük etkileri görülür. İklim tiplerine göre arazi şartlarını da hesaba katarak farklı araçlar kullanıldığını görebilirsiniz. Araçların bulunduğu yere uyum sağlaması adına uygun araçlar kullanılmaktadır

Sisli havanın hakim olduğu yerde kara, hava, deniz ulaşımı aksamaktadır. Sis görüş mesafesini kısaltarak gidilecek yolların görülmesini önlemektedir. Kaza yaşanmaması ve kişilerin can güvenliği için insanlar sisin açılmasını beklemeleri gerekir. Görüş mesafesi olmaması insanların kaza yapmasına neden olabilmektedir.

Kar yağışlarının etkili olduğu yerlerde araçların kaymasına neden olur. En çok kazaya sebep olan iklim olaylarından birisi kardır. Yolların buz tutması sonucunda araçların kayarak kazalara sebep olduğu bilinmektedir. Hava taşıtları dondan dolayı kalkış yapamazlar, motorları donmasından dolayı sağlıklı şekilde ulaşım sağlanamaz. Kar yağması havalimanlarının kapanmasına neden olur.

Yağmur yağışından dolayı araçlar su içinde kalır. Alt geçitler su ile dolarak ulaşım zorlanır. Köprüler ve geçitlerde yoğun akan sulardan dolayı ciddi hasar görür.

Yüksek sıcaklıklara bağlı olarak ulaşımda kalp krizi, bayılma yaşanır. Araç kullanırken sıcaklardan etkilenmesi bilinç kaybına neden olur. Lastiklerin erimesine neden olarak yol tutuşu azalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.