İdrar Yapma İhtiyacını Duymamızın Nedeni Nedir

İnsan vücudu muazzam bir şekilde çalışır. Organlarımız bir araya gelerek oluşturduğu sistemler vücudumuzun sağlıklı kalmasını sağlar. Her organımızın ayrı bir görevi vardır. Bazı organlarımız birçok görevi aynı anda yerine getirerek vücuda destek sağlar. Boşaltım sistemi organları da bunlardan biridir. İçtiğimiz su vücudumuzda dolaşıma girer böbreklerimizde kanı süzerek vücudumuzdaki atıkları toplar. Atıklar böbreklerimizden idrar halinde idrar kesesine gönderir.

İdrar yapma ihtiyacı hissetmemizin sebebi böbreklerimizin sıvı boşaltımı yapmasıdır. Böbreklerimizden gelen sıvıya idrar deriz. Süzülen atıklar idrar kanalından geçerek idrar torbasına ulaşır. İdrar torbası dolarken çevresini kaplayan kasların çalışmasını sağlar. İdrar yapma ihtiyacı hissi yaratır, boşaltım ihtiyacından dolayı lavaboya gitme ihtiyacı duyarız.

İdrar kanımızdaki atık veya fazla maddelerden oluşan sıvıdır. Günlük olarak en az 1,5 litre idrarımız birikir. Sağlıklı bir insan günde en az 3 litre su içmesi gerekmektedir. Böbrekler suyu kana karıştırarak temizlenmesini sağlar. Terleme yoluyla, nefes alıp verirken ve idrar yoluyla dışarıya atar. Aktif bir insan daha fazla terler, böbrekleri daha çok çalışır. İdrar torbası doldukça boşaltılması gerekmektedir. Gün içerisinde birçok kez idrar yapma ihtiyacı duyarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir