Hüzün Yılı Nedir

Hüzün yılı, İslam Peygamberi Hz. Muhammed’in amcası Ebu Talib’i ve ilk hanımı Hatice’yi kaybettiği yıldır. Tarihte 619 yılına denk gelerek Mekkelilerin Haşimileri boykot ederek ambargo uygulaması sonucunda Müslümanlar için zorlu bir dönem olup Hatice ve Ebu Talib’in hayatını etkileyerek ard arda vefat etmesi olmuştur.

Peygamber efendimiz yakınlarını kaybetmesi sonucunda acı günleri devam ederken oğlu Kasım ve ardından diğer oğlu Abdullah vefat etmesi ile birlikte hüzün yılı yaşanır. Sevdiklerinin vefatı Peygamber efendimizi çok etkilemiştir. Teselli olan biricik hanımı Hz. Hatice-i Kübra’da vefat eder. Peygamber efendimiz çok kısa zaman içinde ailesinden bir çok kişinin vefatına şahit olmuştur. İçi acı dolu Peygamber efendimiz “Ey dağ, benim başıma gelen senin başına gelseydi dayanamaz yıkılırdın.” sözleri ile yaşadığı açıları tarif etmiştir. Müslümanlar için bu yıl hüzün yılı kabul edildi.

İnsanların sevdiklerini kısa sürede kaybedebileceği öğrenildi. Dünya da kimse sonsuza dek yaşamadığı görüldüğü gibi insan yaşamları en olumsuz şekilde etkilenmekteydi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir