Hoşgörü İle İlgili Yazı Kısaca

Günlük hayatımızın her alanında karşılaşabileceğimiz durumlar olacaktır. İnsanların davranışları yargılamadan önce onlara doğruyu göstermemiz gerekir. Hoşgörü içerisinde doğru yolu göstererek hoş davranışlar sergilememiz daha sağlıklı toplumların oluşması sağlanır. Güzel ilişkiler içinde olan toplumlar gelişerek kalkınırlar.

Hatalarını gördüğümüz kişileri hemen yargılamamalı, olumsuz davranışını düzeltmeliyiz. Hoşgörü ile yaklaşmak bu noktada o kişinin düzelerek hatasının farkına varmasıdır. Tekrarlamaması sayesinde sorunların ortadan kalkarak insan ilişkilerine olumlu etki bırakır. Hata yapmak istemeyiz, olumsuz durumları aşarak kendimizi daha rahat hissedebiliriz. Karşımızdaki kişilerle empati kurmak onu daha yakından anlamamızı sağlar. Hoşgörü olan toplum fertleri arasındaki ilişkileri de kuvvetlendirmektedir.

İnsanları üzmek kazandırmaz aksine sahip olduklarımızı kaybetmemize neden olur. Hoşgörüsüz bir toplum içinde olursak sorunları, problemler ve sıkıntılar yaşanır. Topluluklar birbirlerinden ayrılmaya başlayarak kendi başlarına hareket ederek artık eskisi gibi güçlü olamazlar. İnsanlar bir oldukları için kuvvetlidir tek olsalardı yaşamları hiç olmadığı kadar zor olurdu. Kolay ve rahat yaşam için insanların birbirlerine karşı hoşgörülü olması gerektiği göz önünde bulundurulmalıdır. Rahat yaşamın getirileri insanların hoşgörülü olması sağlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir