Hicri ve Miladi Takvimlerin Temel Özellikleri

Tarih boyunca takvimler hayatımızda yer aldı. Türk tarihinde ise kullanılan iki önemli takvim varlığından bahsedilir Hicri ve Miladi takvimdir. İkisi de zamanı gösterip belirli nesneleri esas alınarak hesaplanmıştır. Türklerin kullandığı takvimler oldukça yenilikçidir.

Miladi Takvim: Günümüzde uluslararası takvim olarak kabul edilip dünya ülkeleri tarafından kullanılmaktadır. Papa XIII. Gregory tarafından yapılan Jülyen takvimidir. Başlangıç noktası ise Hz. İsa’nın doğumu kabul edilmiştir. Güneş yılı esas alınarak 365 gün 6 saat kabul edildi. Yıllar birbirine eşit 12 ayrı aya bölünmüştür. Dört mevsimden oluşur.

Hicri Takvim: Müslüman dünyası için kullanılan takvim olmuştur. Hz. Muhammed’in Hicret etmesi başlangıç noktası olarak kabul edildi. Ay yılı esas alınarak bir yılı 354 güne denk gelir. Hicri takvim Müslümanlar için önemli olduğundan dolayı halen hesaplamaları yapılır. Dini günler Miladi takvime bakılarak hesaplandığından dolayı Hicri takvimde olduğu zamana denk gelerek ibadetlerimizi yapıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir