Havanın Varlığını Nasıl Anlarız

Havayı gözle göremeyiz, elle tutamayız ama hissederiz varlığından eminizdir. Havanın varlığını anlamak için onu kullanmamız gerekir. Hava molekülleri arasındaki boşluk en fazladır. Bulunduğu yerin şeklini alırlar. Örneğin evimizin içinde bol miktarda hava vardır ama fark etmeyiz. Nefes alıp verdiğimizde içimize çektiğimiz havadır.

Farklı yöntemler deneyerek havanın varlığını kanıtlayabiliriz. Bunlar bilimsel tespitlerde sayılır. Havanın varlığını öne sürmek için aşağıdaki yöntemlerle açıklayabilirsiniz.

Bilimsel kanıtlar

Havanın varlığını en iyi şekilde bir balonu şişirerek anlarız. Balonu şişiren hava olduğundan dolayı içindekinin hava olduğunu biliriz. Balona hafiften bastırarak içindeki havayı kontrol edebiliriz. Bir noktadan baka noktaya götürebiliriz.

Araba ile yolculuk yaparken camı açtığımızda içeriye esen rüzgar havadır. Arabanın hareketi sonucunda dışarıdaki hava hızlıca yüzümüze çarpar.

Fön makinesini çalıştırdığımız zaman, içindeki pervaneler hızla dönerek havaya ileriye doğru iter.

Şimdi hep birlikte derin bir nefes aldığımızda hava ciğerlerimize dolacaktır. Ağzımızı kapatarak yanaklarımızın şişmesini sağlayarak hızla nefes alıp verebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.