Hava Kirliliğinin Zararları

Hava Kirliliği Nedir
Hava kirliliği günümüzün kentsel yerleşim yerlerinin yaşadığı sorunları olarak kendisini gösteriyor. Sanayi bölgelerinde bacalardan çıkan dumanlar, trafikte ilerleyen motorlu araçların egzoz gazları, fosil yakıtlarına olan ihtiyacın artması, çeşitli orman yangınlarının meydana gelmesinden dolayı hava kirliliği oranında artış olur. Nüfusun hızlı artışı kirliliğinde oluşmasında daha etkili olur. Seyrek nüfuslu bölgelerde sanayi gelişimi az olduğundan dolayı kirlilikte daha az dır. Hava kirliliği oluşturan etmenlerden biriside bölgede yerleşimin plansız şekilde olmasıdır.

Hava Kirliliğinin Zararları
Zehirli gazlar başta solunum yolu sistemi olmak üzere gözlerde tahrişe neden olur. Beraberinde kalp hastalıkları, kronik astım, kanser, bronşit çeşitli virüs enfeksiyonlarının bulaşmasına sebeptir.

Hava kirliği sadece bize değil dünyamıza da zarar veriyor. Başta ozon tabakasının incelmesine neden olur. Atmosferde biriken asitler yağmur olarak yeryüzüne iner. Küresel ısınma hızlanarak canlıların yaşamlarını tehlike altına alır. Canlıların yaşam alanları yok olduğundan dolayı nesli tükenme aşamalarına gelir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir