Hasta Ziyaretinde Nelere Dikkat Edilmelidir

En başta hasta ziyaretine gidildiği zaman dikkat edilmesi gereken kısa tutulmasıdır. Geçmiş olsun dilekleri iletilirken aynı zamanda hastayı rahatsız etmememiz gerekir. Hastanın moralini yüksek tutmak için güzel sözler söyleyerek kendisini iyi hissettirebiliriz. Hastanın yanında uzun süre kalmaktan kaçınmalıyız dinlenmek ister, kendisine zaman ayırır ya da biz varken rahat hareket edemez. Hastayı kendi haline iyi halde bırakmak rahatça dinlenmesini iyi hissetmesini sağlarız. Konuşarak fazla da yormamalıyız belki konuşmak istemiyordur yüzümüze karşı söyleyemiyordur. Onun yanında olmak onu mutlu etmediği gibi rahat etmesini de etkiler.

İlgi ve sevgi göstererek onların bir şekilde gönüllerini alabiliriz. Peygamber efendimizin buyurduğu gibi; “Bir hastanın yanına girince ona sağlık ve uzun ömür temennisinde bulunarak onu rahatlatın. Zira böyle yapmak onun gönlünü hoş eder.”

Hasta ziyaretlerine gitmeli ama çok rahatsız etmemeliyiz. Dini ve ahlaki görev olduğundan kendi sorumluluklarımızı bilerek güzel şekilde devam etmeliyiz. İhtiyaçlarını giderebiliyorsak elimizden geldiğince karşılamamız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir