Hafızayı Güçlendirme Yöntemleri

Hafızamız hayata yönelik en önemli belleğimiz olmaktadır. Yaşadıklarımız, düşüncelerimiz ve hislerimiz depolandığı merkez olmaktadır. Korunması bizi hayata karşı deneyimizi göstererek bilgi sahibi olmamızı sağlamaktadır. Hafızamız sağlıklı ve güçlü olması için çeşitli besinler tüketerek hafıza geliştirme yöntemlerine ağırlık vermeliyiz.

Hafızamız her zamanki gibi dinç ve güçlü olmasını istiyorsak eğer yeterince dinlendirilmelidir. Yetişkin birisi için 7-8 saat dinlenme gün içinde yaşadıklarımızı hafızamıza kaydedilmesini sağlamaktadır. Hafızamız olanlara karşı yorumlama ve düşünceleri bir noktada kaydederken onu uyaracak olanları tekrarlayacaktır.

Zararlı alışkanlıklardan alkol, sigara, uyuşturucu gibi maddeler hafızamıza zarar verdiğinden dolayı mümkün mertebe uzak durulması gerekmektedir. Et ve balık tüketimini arttırarak bitkisel çaylarda destek olacaktır. Sağlıklı olmak için bol miktarda sebze ve meyve tüketimine ağırlık verilmelidir. Düzenli beslenmek beden ve beyin sağlığımızı etkileyeceğinden hafızamız kendisini korumuş olacaktır. Hafızamızı geliştirmek için ara sıra pratik yapmak adına pi sayısını ezberlemeye çalışmamız yardımcımız olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir