Güneş Saati Nedir

Güneş Saati Nedir Kısaca

Zaman dilimlerinin ölçülmesi için tarihte çeşitli yöntemler kullanılarak denenmiştir. Başarılı olanlar oldu ama zamanı tam anlamıyla göstermediler. İnsanlar zamanı takip ederek güneşin doğumundan batımına kadar takip etmeye çalıştılar. Zaman kavramı tarih boyunca değişiklik gösterir. Eski dönemlerde yapılan saat hesaplamalarında kullanılan yöntemlerden birisi güneş saati olmuştur.

Güneş saatinin bulunuşu M.Ö. 1500’lü yıllarda Mısırlılar tarafından olmuştur. Dönemin Mısırlıları ve Müslüman Arapları güneş saatini en yaygın şekilde kullanan uygarlıklardan olmuştur.

Güneş saati güneşten gelen ışınlar doğrultusunda çalışmaktaydı. Günümüzdeki saate göre hatalı olmasına rağmen kullanıldı. Yatay şekilde güneş saatleri dikey şekilde yerleştirilmiştir. Güneş gökyüzünde ilerlemesi ile saatin bıraktığı gölgeler çizgilere gelecek şekilde hareket ederler. Hesaplamaların doğru olması için coğrafi olarak kuzeyi göstermesi gerekir. Dairenin ortasında konulacak çubuk dahi güneş ile birlikte zamanı gösterebilmektedir. Yalnız bu kullanım şekli gündüzleri işe yarayıp geceleri kullanışsızdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir