Güneş Enerjisi Yeryüzüne Nasıl Ulaşır

Güneşten gelen ışın hem dünyamızın aydınlanmasını hem ısınmasını sağlar. Güneşten gelen ışığın %30’luk kısmı atmosfere çarparak uzaya geri yansır, %20’lik kısmı soğurulur. Geriye kalan %50’lik kısmı yeryüzüne ulaşarak soğurulur. Dünyamıza gelen ışınlar aslında normalden çok daha azdır. Dünyamıza ulaşan ışık yeryüzüne ulaştığında ısınma oluşturur. Işık aslında bir enerji kaynağı olduğundan yoğun olarak gelmesi ısınmayı da sağlamakta.

Güneşten gelen ışınlardan faydalanmak için güneş panellerini kullanmaktayız. Gelen ışınlar elektrik enerjisine dönüştürülerek yararlanılmaktadır. Sıcak su ve elektrik enerjisini karşılamak mümkün. Evlerin çatılarda güneş panelleri sayesinde ısınmak ve sıcak su ihtiyacını karşılarız. Büyük yatırımlarla birlikte ısı enerjisi elektrik enerjisine dönüştürülerek şehirlere ve sanayi alanlarına verilir. Aydınlatma sayesinde elektrik enerjisi üretimi yapılır.

Güneşten gelen ışık dünyamıza milyonlarca kilometre uzaklıktan dünyamıza ulaşmakta. Işıklar dünyamızda suya ve karalara çarparak ısınmasını sağlar. Sera etkisi ışınların yeryüzünden uzaya dağılmasını önlemek için etki yaratarak sıcak tutar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir