Geçmişten Günümüze Komşuluk İlişkileri Nasıldır

Komşuluk ilişkileri Türk toplumu ve İslam dininde önemli yeri vardır. Toplumların birbirleri ile kaynaşmasında etkili faktörlerdendir. Komşuluk geçmişten günümüze bir çok değişikliğe uğrayarak çok daha zayıflamıştır. Komşuluk toplum içinde önemini bir şeye ihtiyacımız olduğunda veya hastalandığımız zaman yardım alacağımız ilk kişidir. Günümüzde bu ilişkiler zayıflayarak geçmişten günümüze bir derleme yapacağız.

Geçmişte komşuluk ilişkileri oldukça gelişmiş olup yedikleri içtikleri ayrı gitmez. Habersizce yapılan saatlerce süren hatta yatıya dahi kalınır. Hayata güzel başlayarak yaşamınıza tat katacak olan ilişkilerdendir. Daima birbirinizle birlikte olup arka çıkarak destek olurlar. Birisinin başına bir şey gelse diğeri hiç düşünmeden kendi ailesinin başına gelmiş gibi düşünür harekete geçer.

Günümüzde komşuluk ilişkileri oldukça zayıftır. Gelişen teknoloji ile insanlar evden çıkmadan birbirleri ile haberleşir olmuşlardır. İhtiyacı olduklarında internet üzerinden alışveriş yaparlar yada kendi ihtiyaçlarının giderirler. Görüşmeler yüz yüze olmayarak telefondan yapılıp hep mesafeler olmuştur. İnternetin olması evlere yapılan çay davetlerini bile engellemiştir. İnsanlar sohbetlerini artık kitle iletişim araçlarını kullanarak yapıyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir