Geceleri Kutup Yıldızı Hangi Yönü Gösterir

Bulutsuz, berrak bir gece de gökyüzüne baktığımızda parlak yıldızlar görürüz. En parlak yıldızlardan biri kutup yıldızıdır. Yıldız daima kuzeyi gösterir. Ancak kuzey yarım küreden görünmektedir. Eğer biz güney yarım kürede yaşasaydık kutup yıldızını göremezdik. Kutup yıldızını görmek ve yön bulma yöntemlerinden yararlanmak için kuzey yarım kürenin içerisinde olmamız gerekiyor.

Kutup yıldızından faydalanmak için ilk önce yerini bulmalıyız. Kutup yıldızının yerini gösteren yıldız toplulukları vardır. Büyük Ayı, Küçük Ayı, Cassiopeia gibi takımyıldızlarını bulabilirsiniz. Kutup yıldızı ile diğer yıldızların yeri sabit olduğundan birini bularak diğerini tespit etmeniz mümkündür. Üç takımyıldızının arasında birinden yola çıkarak kutup yıldızının yerini tespit edebiliriz.

Kutup yıldızını bulduktan sonra yön bulma yöntemini kullanabiliriz. Yüzyıllar boyunca kutup yıldızı insanlara rehberlik etmiştir. Kayboldukları dünyanın içinde yer bulmalarını sağlamıştır. Karanlık gecelerde kaybolan insanlar kutup yıldızı ile geri dönmüşlerdir. Denizde, karada, gökyüzünde kutup yıldızını görebiliriz.

Dünya hareket ettiği için gökyüzü hareket ediyor gibi gelebilir. Gündüzleri kutup yıldızı dünyanın diğer ekseninde yerini alır. O yüzden geceleri bize gözükmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir