Florence Nightingale Hayatı Kısaca

Florence Nightingale Kimdir, Florence Nightingale Hayatı Özet

Modern hemşireliğin kurucusu olduğu gibi dünyanın en yardımsever insanlarından birisi olarak bilinmektedir. Yaptıkları ile dünya tarihinde milyonlarca kişiye yol göstererek yardımcı olmuştur.

Florence Nightingale, 12 Mayıs 1820 yılında İngiltere Floransa şehrinde dünyaya geldi. Zengin bir ailenin kızı olması ile en iyi okullarda okuma şansını yakaladı. Küçük yaştan itibaren hastalara yarımcı olup onların daha iyi yerlerde yaşamaları gerektiğini düşünürdü.

Hastabakıcılık o dönemin en kötü mesleklerinden olup işi olmayan kızların yaptığı iş olarak bilinmektedir. Ailesine hastabakıcı olmak istediğini defalarca söylese dahi kabul ettiremez. Onun hedefinde hastabakıcılığı daha temiz düzenli bir hayat haline getirmeye çalışmak vardır.

1854 yılında Kırım Savaşı zamanında İngiliz askerlere yardım etmek için yola çıkmıştır. Gece gündüz yaralı askerlerle ilgilenir yaralarını sarar onlara yardımcı olurdu. Askerler tarafından ona lambalı kadın lakabı verilmiştir.

Savaştan sonra Londra da hemşirelik okulu açarak İngiliz kraliyeti tarafından kendisine Likayet nişanı verilmiştir. Ölümü 13 Ağustos 1910 Floransa’da olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir