Fiziğin Alt Dalları Nelerdir

Fiziğin Alt Dalları

1) Mekanik Fiziği: Güneş sisteminde bulunan gezegenlerin incelenmesi ve araştırmasını yapan bilim dalına mekanik fiziği denir. Evrende bulunan gezegenler üzerinde onların sahip oldukları özellikleri araştırmaktadırlar.

2) Elektrik Fiziği: Elektrik yüklü olan tanelerin hareketliliği ve bu hareketlilik sonucunda ortaya çıkan enerjiyi araştıran bilim dalına elektriği fiziği denir.

3) Manyetizma Fiziği: Manyetik etkilere sahip olan maddelerin araştırılması örneğin mıknatıs benzeri olanların araştırılmasını yapan manyetizma fizğidir.

4) Atom Fiziği: Maddelerin yapısının temel taşı olan atomların incelenmesi ve araştırması ile ilgilenen fiziğin alt dalına atom fiziği denir.

5) Termodinamik: Isı, sıcaklık, genleşme, enerji, enerji değişimi ve dönüşümünü inceleyen bilim dalına termodinamik denir.

6) Optik: Işık, ışığın yapısı, kırılması, yansıması gibi olayların incelenip araştırmalarını yapan bilim dalıdır. Örneğin mercek, dürbün, teleskop gibi cisimler üzerinde araştırmalar yapılır.

7) Nükleer Fizik: Atomlarda bulunan proton ve nötronlar üzerinde araştırmalar yaparak nükleer enerji araştırmalarına nükleer fizik denir.

8) Katı Hal Fiziği: Sert maddeler olan kristal, elmas gibi maddeler üzerinde araştırma yapan bilim dalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir