Fırıncının Görevleri Nelerdir

Fırıncı, ekmek fırını, pastane, pasta, börek, pide gibi hamur işlerini pişiren kişiye verilen addır. Fırıncılar bugün en çok ekmek fırınlarında görev alarak ekmek üretimi gerçekleştirirler.

Fırıncıların görevleri ekmek, börek gibi hamur işlerini yapmak için hamurun yoğrulmasını sağlamak. Maya ve hamur karışımı gerçekleştirerek hamurun ekmek yapılacak kıvama gelmesi sağlanır. hamur bıçakla veya makine ile belirli gramajlarda kesilerek ölçülür. Ekmek halini alması için şekil verilerek üzerinden çizgi çekilip içinin de pişmesi sağlanır.

Kürekle birlikte fırına ekmek sürülür. Ekmekler belirli aralıklarla çıkartılır ve çevrilerek her tarafının pişmesi sağlanır. Pişen ekmekler fırından çıkartılarak marketlere gönderilip satışı yapılır.

Fırıncı Nası Olunur

Fırıncı olmak isteyenler el becerisine sahip olup parmaklarının ustalığını göstermeli. El ve gözü eşgüdümlü şekilde yapılmalıdır.

Fırıncılık eğitimi için çıraklıktan yetişebilir veya eğitim merkezlerine giderek usta-çırak usulü ile işbaşına geçerek görevini yapar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir