Federal Devlet Nedir?

Federal devlet, birden fazla devletin bir araya gelerek tek yönetim oluşturdukları iradedir. Günümüzde federal devletler bulunuyor, faaliyetlerine devam ederek tek idare tarafından yönetimleri sağlanmaktadır. Federal devletler ABD, Hindistan, Meksika ve Almanya gibi devletler olmuştur. Yönetimleri iç ve dış etkilere karşı tek irade doğrultusunda yönetilerek koruma sağlanır. Federal devletlerin bazılarında iç işleri bağımsız şekilde yürütülmektedir. Devlet yapısı bakımından birlik ve beraberlik sağlanarak kendilerini korurlar.

Günümüzde federal yapıların anayasaları, iç konuları, yasaları birbirlerinden farklı olmaktadır. Kendilerine özgü yargı sistemi, yönetim biçimi, yürütme organları bulunarak bağımsız şekilde ilerlerler. Federal devletlerin iç kısımlarında yürütülebilecek yönetimler söz konusudur. Anayasalarının farklı yapılar altında olarak hareketlik sağlanması mümkündür.

Federal devletlerin birinde yapılan hareket suç sayılırken diğerinde ise suç teşkil etmez. İç işlerinde bağımsızlık, adalet kavramı, yönetim ve yürütme organlarının farklılığını gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir