Faruk Nafiz Çamlıbel Hayatı Kısaca

Faruk Nafiz Çamlıbel, hecenin beş şairinden birisidir. Şair olması şiirleri ile kendisini göstermiştir. En ünlü şiiri Han Duvarları adlı şiiridir.

Çamlıbel, 18 Mayıs 1898 yılında İstanbul ilinde dünyaya geldi. Orman ve Maadin Nezareti memurlarından Süleyman Nazif Bey, annesi Fatma Ruhiye Hanım’dır. Eğitimini Bakırköy Rüştiyesi ile Hadika-i Meşveret İdadisi’de tamamladı. Şiire olan hayranlığını çocuk yaşlarda başladı. İlk şiiri “Saat”, “Çocuk Dünyası” adlı dergide yayınlayarak tanıtımını yaptı. Başarı ve takdir görmesi sonucunda yazarlık yapmaya devam etti.

1922 yılında Ankara’ya gitti ve oradan Kayseri Lisesi’ne edebiyat öğretmeni olarak atandı. Yolculuk sırasında “Han Duvarları” adlı şiirine can verdi. Osmanzade Hamdi Bey’e ithaf edilen şiiridir. Milli Mücadele dönemlerini burada yaşadı.

1924 yılında Ankara’ya geri dönüş yaptı. 1932-1946 yılları arasında İstanbul’da öğretmenlik yaptı. Edebiyat öğretmenliğini yaparken Onun Yıl Marşı’nın sözlerini Behçet Kemal Çağlar ile birlikte yazdı.

1946 yılında siyasete atıldı. Demokrat Parti İstanbul milletvekili olarak TBMM’de görev yaptı. 27 Mayıs 1960 ihtilalinden dolayı Yassıada’da kaldı. Celal Bayar ve diğer DP vekiller Kayseri Kapalı Cezaevinde kaldılar.

Serbest bırakıldıktan sonra dönmek istediler. Yassıada arkadaşlarıyla birlikte kaldığı zamanlarda “Zindan Duvarları” adlı şiirini yazdı. Kitap olarak yayınladı. 8 Kasım 1973 tarihinde gezi sırasında hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir