Eskiden Konuklara İkramlarla Şimdiki Konuklara İkramlar Arasındaki Fark Nedir

Geçmişten Günümüze Misafirperverlik, Eskiden Misafirler Nasıl Ağırlanırdı

Türk kültüründe misafirperverlik önemli yere sahip olup gelenleri rahat ettirecek bir şekilde ağırlamak gerektiği bilinir. Tarih boyunca Türkler her zaman misafirlerine iyi davranış onları rahat ettirmiş aynı zamanda önlerine çeşitli ikramlarda bulunmuştur. Geçmişten günümüze kadar bu ikramlarda değişikler oldu. Yapılan davranışlar farklılık gösterip gelenlere ağırlık az verilmiştir.

Misafirperver toplum olan Türkler geçmişte gelen misafirlere hamur işleri, kurabiyeler, börekler, kekler ve yemek ikramlarında bulunurlardı. Köylülerimiz gelen misafirlerini iyi bir şekilde ağırlamak için gerek koyunlarını keserek onlara ziyafet verirdi. Misafirperverlik için en iyi şekilde ağırlanmak örf ve adetlerimizde önemli yere sahiptir.

Günümüzde misafirperverlik denilince gelen kişileri ağırlamak adına kurabiye, kek, çerez ve çay kahve ikram edilir. Aç oldukları sorulmaz gözlerine bakılıp ne zaman kalkacaklar diye. İkramlar bu yönde olup arada dağlar kadar fark olduğu da anlaşılır. Elinde olanları tutarak hayat şartlarından dolayımı bilinmez ama biraz cimrilik sergiledikleri her hareketlerinde farkedilir oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir