Eski Çin Uygarlığı Hakkında Bilgi Kısaca

Asya’da ilk çağ dönemlerinde kurulan uygarlıklardandır. Çekik gözlü ve kendilerine has kültürleri olan uygarlık olarak bilinmişlerdir. Yazıları hiçbir zaman değişmeyerek Latin alfabesini kullanmamışlardır. Çin uygarlığında topluluk halinde yaşamayı benimsemiş tarih boyunca burayı kabullenmişlerdir. Ana vatanları olarak Asya’ya hakimiyet sağlayarak burada yaşamlarını sürdürdüler. İnançları Budizm olarak yaşamlarına devamlılık sağlamışlardır.

Çinliler kendi tarihlerine sahip çıkarak aradan geçen binlerce yıla rağmen zengin bilgiler bulunur. Eskiçağdan günümüze kadar ülke devamlı gelişmiş olup bilim alanında buluşlar sağlamışlardır. Çinli tarihçi Ban Gu’ysa (İS 32-92) sülale yılıklarının örneklerini ortaya koymuştur. Kendi tarihleri ile ilgili dini tören, gökbilimi, tarım, ticaret, hikayeler, yol kesen haydutlara kadar bilgiler sunulmuştur.

Cumhuriyet döneminden sonra her sülale kendi tarihlerini yazmaya başlamıştır. Kendi tarihlerine yazmak amaçlı gösterdikleri ve çabalar güçsüzlüklerini ortaya çıkardı. Dönemin kralları halkına zulüm ederek yaşamlarını zorlaştırmışlardır. Çinlilerin tarihleri sülalelerinden gelen bilgiler doğrultusunda oluşturulmuştur.

Çinlilerde sülalelere göre ayrımların yapılması toplum içersinde sorunların ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Soylulara ve feodal nitelikli insanlara dayanması sonucunda bürokrasiye dayana imparatorluğu göstermektedir. Çinliler tarih boyunca ikiye ayrılmışlardır bunlar şöyle;

Eski Çin
İmparator Dönemi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir