Eşeyli Üreme Nedir Çeşitleri Nelerdir

Eşeyli üreme olarak tabir edilen olay çok hücreli olan canlıların üreme hücrelerinin bir araya gelmesi durumudur. Kısaca döllenme olarak ifade edilmektedir. Bu döllenme sonucunda canlıların oluşması noktasına da eşeyli üreme denmektedir.

Eşeyli Üreme Çeşitleri
Eşeyli üreme çeşitlerine bakıldığında üç farklı olgu karşınıza çıkacaktır. Bunlar; tohumla, yumurta ile ve doğurarak üremedir. Tohumla üreme eylemine çiçekli bitkilerde rastlanmaktadır. Tohumların uygun ortam ve şartlarda çimlenerek yeni bir bitki ortaya çıkartması sürecidir. Yumurta ile türeme balıklar, kuşlar, kurbağalar, böcekler ve sürüngenlerde görülen eşeyli üreme çeşididir. Döllenme neticesinde meydana gelen zigot bölünerek canlıyı meydana getirir. Bu üreme türünde oluşan canlı hem yumurta içinde hem de vücut dışında gelişimini sürdürmektedir. Doğurarak üreme eylemi insanlarda ve memeli hayvanlarda görülmektedir. Döllenme neticesinde meydana gelmiş olan zigot hızlı ve sürekli bölünerek embriyoyu meydana getirir. Embriyo, gelişimini tamamlamak için vücut içini, anne karnını kullanır. Gelişimi tamamlandıktan sonra dünyaya gelir ve büyümesi dış dünyada devam eder.

Eşeyli üremenin adımları aynı olmakla beraber döllenme sonrası yaşanan gelişme dönemi nedeni ile yeni yavru farklı şekillerde büyüyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir