Elektrik Olmadan Önce İnsanlar Nasıl Yaşardı ve Neler Yapardı

İnsan olarak teknolojiye ve elektriğe o kadar çok bağımlı olduk ki bir anlığına hayatımızdan çıksa sudan çıkmış balığa döneriz. Elektrik hayatımızda önemli yere sahip olarak makine ve teknolojik aletlerin çalışmasını sağlayan güç kaynağı olmuştur. Elektrik bulunmasıyla hayatımız baştan başa değişmiştir ama bizden önce yaşayan nesiller bundan tam olarak faydalanamadı.

Elektrik Olmadan Yaşam Nasıldı
Elektriksiz bir yaşamı anlatacak olursa hiç bir şeyleri yoktu. İnsanlar günün aydınlanması ile birlikte işe gidererek çalışırlardı. Makineler yerine insan gücüne ihtiyaç olduğundan dolayı emeğin değeri biliniyordu. Ömürlerimiz daha uzun olup sağlıklı şekilde yaşıyorduk. Karanlık çökmeye başlayınca insanlar gaz lambaları kullanarak aydınlanırdı. Elektrikli ütü yerine terziler kömürlü ütü kullanarak elbiseleri ütülerlerdi. Tarım yaparken traktör yerine hayvan gücünden faydalanırdık. Yemeklerin pişirilmesi ateşler sayesinde olurdu. Çamaşırlar elle yıkanarak temizlenirdi. Aydınlanmak için gaz lambası, çıra ve mum kullanarak evlerini aydınlatırlardı.

Elektrikli aletler olmadığından dolayı insan gücüne çok daha fazla ihtiyaç duyulurdu. İşsizlik oranları çok daha düşük olup insanlar emeğinin karşılığını alabiliyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir