Dünyaya Yeni Gelen Tüm Yavrular Ana Canlının Aynısı mıdır

Tüm canlıların ortak özelliklerinden biri üreme ve gelişmedir. Her canlı neslini devam ettirmek için üremeye başlar ve çoğalırlar. Canlıların neslinin devam ettirmesi üreme gereklidir. Canlı ürerken kendi genlerindeki özellikleri sonraki nesle aktarır. Bir canlı kendi taşıdığı özellikleri gelecek nesillere aktararak benzer canlı dünyaya getirir. Her canlı kendi anasına benzer özelliklere sahiplerdir.

Dünyaya gelen tüm canlılar annelerine bezemeyebilir. Bazı canlılar dünyaya geldiklerinde annelerine benzemez ancak başkalaşım geçirdiklerinde benzerlik gösterirler. Bu anlılar yetişkinlik dönemlerine kadar başkalaşım sürecindedirler. Dünyaya geldikleri andan itibaren genetik olarak vücutları gelişim gösterir. Büyüme ve gelişme döneminin evrelerinde ana canlıya geçiş olur. Tüm yavrular türlerine göre değişkenlik gösterir. Başkalaşım geçiren canlılar büyüdüğünde analarına benzerlik gösterirler.

Canlılar kendi kalıtsal özelliklerini gen ve DNA aracılığıyla yavrularına aktarır. Canlı nesli sonraki nesillere gen aktarımı gerçekleştirir. Benzer bir canlının taşıdığı özellikler genler sayesindedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir